dr Holy

🧐Homocysteina – co to jest? –

Najprościej mówiąc, homocysteina jest aminokwasem, który powstaje w wyniku przemian chemicznych białek zwierzęcych. Wartości podwyższone mogą pojawiać się przy niedoborze witamin z grupy B. W chorobach metabolicznych i w przebiegu zaburzeń funkcji enzymów, które są odpowiedzialne za reakcje dotyczące protein. Homocysteina jest bardzo ważnym parametrem funkcjonowania naszego organizmu. Niestety, standardy diagnostyczne w Polsce go nie uwzględniają, a jej badania można wykonać jedynie odpłatnie. Poziom tego aminokwasu pokazuje stan naszego organizmu – począwszy od cukrzycy i chorób układu krążenia, przez zaburzenia w pracy tarczycy, nadnerczy i nerek, aż po nowotwory a nawet niepłodność.

🧐Wysokie stężenie homocysteiny –

Zbyt wysoki poziom homocysteiny jest bowiem często czynnikiem wzrostu ryzyka chorób miażdżycowych, tętniczych, żylnych oraz powikłań zatorowo- zakrzepowych. Poziom tego aminokwasu pozwala określić także stan naczyń mózgowych, sercowych i obwodowych. Wskazanie jest również, aby badanie poziomu homocysteiny we krwi przeprowadziły przede wszystkim osoby otyłe i palące, a także takie, u których zachodzi prawdopodobieństwo wysokiego ryzyka chorób sercowo – naczynionych. Ponadto, zaleca się je także cukrzykom, osobom z chorobami układu krążenia, cierpiącym na nadciśnienie, zmagających się z zakrzepicą, czy będących po różnego rodzaju incydentach takich jak: zawał, udar czy wylew. Nadmiar homocysteiny odgrywa też istotną rolę w zahamowaniu tworzenia głównych składników naczyń, czyli kolagenu.

🧐Prawidłowy poziom homocysteiny –

Jaki powinien być prawidłowy poziom homocysteiny we krwi? Przyjmuje się, że norma winna oscylować pomiędzy 6-9 mml/L – wtedy możemy liczyć na nikłe ryzyko zachorowań. Z kolei podwyższony poziom waha się pomiędzy 9-12mml/L, a przy normie w granicach 12-15mml/L ryzyko jest już wysokie.
🧐Sposoby na obniżenie zbyt wysokiego poziomu homocysteiny –
Zbawienny z pewnością okaże się sok z buraka czerwonego, który zawiera w sobie czynnik TMG – czyli trimetyloglicerynę = betainę. Warto stosować suplementy diety zawierające witaminę B6, B12 oraz kwas foliowy. Należy unikać alkoholu oraz dużych dawek kofeiny.
Jeśli potrzebujesz konsultacji zapraszamy do kontaktu 👇👇👇
—————–
📲516-550-330
💻centrum@drholy.pl
🏠Opole, ul. Kołłątaja 10/2