dr Holy

Kwas ursodeoksycholowy

Kwas ursodeoksycholowy w leczeniu chorób wątroby 👩‍⚕️🧑‍⚕️👨‍⚕️

 

➡️Kwas ten jest jednym z kwasów żółciowych, występuje naturalnie w ludzkiej żółci w niewielkich ilościach, stanowi jedynie 1-3% wszystkich kwasów żółciowych. Podawany w odpowiednich dawkach doustnie staje się dominującym kwasem żółciowym w organizmie człowieka. Jest on nierozpuszczalny w wodzie, jedynie pH zasadowe (7,8-8) prowadzi do rozkładu cząsteczek.
➡️Kwas ten został wprowadzony na rynek w połowie ubiegłego wieku i po dzień dzisiejszy, na całym świecie są prowadzone badania na wielu płaszczyznach. Dzięki wielokierunkowemu działaniu, bardzo korzystnym właściwością biochemicznym oraz bezpiecznemu profilowi farmakologicznemu, testowany jest on pod kontem wielu chorób.
➡️Największą rolę odgrywa w ostrym cholestatycznym uszkodzeniu wątroby, przede wszystkim w pierwotnym zapaleniu przewodów żółciowych. W tej chorobie, dowody wskazują na poprawę parametrów biochemicznych i histopatologicznych. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków oraz Amerykańskie Towarzystwo Badań Chorób Wątroby i Europejskie Stowarzyszenie Badań nad Wątrobą zarekomendowali iż dawka 13-15mg/kg mc./d. kwasu ursodeoksycholowego jest jedynym lekiem, który wykazuje takie właściwości przeciwzapalne.
➡️Może on być stosowany w określonych przypadkach kamicy żółciowej czy patologiach wątroby zarówno przebiegającym w pierwotnym zapaleniu dróg żółciowych jak i bez niej, m.in. w niealkoholowej stłuszczeniowej chorobie wątroby. Poza tym kwas UDCA jest zarejestrowany w zapaleniu błony śluzowej żołądka spowodowanym zarzuceniem żółci oraz zaburzeniach czynności wątroby i dróg żółciowych związanych z mukowiscydozą u dzieci i młodzieży. Dotychczas stwierdzono wiele korzystnych efektów kwasu ursodeoksycholowego, mających wpływ nie tylko na patologie w wątrobie, ale także w innych narządach: jelicie grubym, żołądku, ośrodkowym układzie nerwowym czy narządzie wzroku.
✅✅✅✅✅✅✅✅✅✅✅✅✅✅✅✅
Podsumowując, kwas ursodeoksycholowy jest substancją dość dobrze poznaną, bezpieczną i dobrze tolerowaną. Stosowanie UDCA jest zasadne w wielu patologiach wątroby i dróg żółciowych zarówno przebiegających z cholestazą, jak i w uszkodzeniach miąższowych.
Potrzebujesz zasięgnąć więcej informacji, chcesz skonsultować swój przypadek?
Skontaktuj się z nami 💚
📲516-550-330
💻centrum@drholy.pl
🏠Opole, ul. Kołłątaja 10/2
Więcej artykułów: