Kwas ursodeoksycholowy w leczeniu chorób wątroby
Kwas ten jest jednym z kwasów żółciowych, występuje naturalnie w ludzkiej żółci w niewielkich ilościach, stanowi jedynie 1-3% wszystkich kwasów żółciowych. Podawany w odpowiednich dawkach doustnie staje się dominującym kwasem żółciowym w organizmie człowieka. Jest on nierozpuszczalny w wodzie, jedynie pH zasadowe (7,8-8) prowadzi do rozkładu cząsteczek.
Kwas ten został wprowadzony na rynek w połowie ubiegłego wieku i po dzień dzisiejszy, na całym świecie są prowadzone badania na wielu płaszczyznach. Dzięki wielokierunkowemu działaniu, bardzo korzystnym właściwością biochemicznym oraz bezpiecznemu profilowi farmakologicznemu, testowany jest on pod kontem wielu chorób.
Największą rolę odgrywa w ostrym cholestatycznym uszkodzeniu wątroby, przede wszystkim w pierwotnym zapaleniu przewodów żółciowych. W tej chorobie, dowody wskazują na poprawę parametrów biochemicznych i histopatologicznych. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków oraz Amerykańskie Towarzystwo Badań Chorób Wątroby i Europejskie Stowarzyszenie Badań nad Wątrobą zarekomendowali iż dawka 13-15mg/kg mc./d. kwasu ursodeoksycholowego jest jedynym lekiem, który wykazuje takie właściwości przeciwzapalne.
Może on być stosowany w określonych przypadkach kamicy żółciowej czy patologiach wątroby zarówno przebiegającym w pierwotnym zapaleniu dróg żółciowych jak i bez niej, m.in. w niealkoholowej stłuszczeniowej chorobie wątroby. Poza tym kwas UDCA jest zarejestrowany w zapaleniu błony śluzowej żołądka spowodowanym zarzuceniem żółci oraz zaburzeniach czynności wątroby i dróg żółciowych związanych z mukowiscydozą u dzieci i młodzieży. Dotychczas stwierdzono wiele korzystnych efektów kwasu ursodeoksycholowego, mających wpływ nie tylko na patologie w wątrobie, ale także w innych narządach: jelicie grubym, żołądku, ośrodkowym układzie nerwowym czy narządzie wzroku.
Podsumowując, kwas ursodeoksycholowy jest substancją dość dobrze poznaną, bezpieczną i dobrze tolerowaną. Stosowanie UDCA jest zasadne w wielu patologiach wątroby i dróg żółciowych zarówno przebiegających z cholestazą, jak i w uszkodzeniach miąższowych.
Potrzebujesz zasięgnąć więcej informacji, chcesz skonsultować swój przypadek?
Skontaktuj się z nami
516-550-330
centrum@drholy.pl
Opole, ul. Kołłątaja 10/2
Po więcej ciekawostek zapraszamy tu:
Więcej artykułów: