dr Holy

Uwaga na kleszcze!

Te małe pajęczaki niestety już się obudziły i są bardzo głodne. A to, niestety, oznacza, że rośnie ryzyko zarażenia boreliozą lub kleszczowym zapaleniem mózgu. To bardzo ważne, aby przez całą wiosnę i lato być czujnym, co pozwoli zauważyć pierwsze objawy choroby i szybko rozpocząć leczenie.

Tego roku kleszcze wyjątkowo wcześnie wyszły na żer. Pojawiły się już w lutym, gdy tylko termometry zaczęły pokazywać wyższą niż zwykle o tej porze temperaturę. Ich ilość w dużej mierze zależy od tego, czy wiosna i lato będą suche, czy raczej wilgotne. Kleszczom sprzyja wilgoć.

Kleszcze możemy spotkać w lesie, ale także w miejskim parku, zoo czy po prostu w każdym miejscu, w którym jest odrobina zieleni, nawet w przydomowym ogródku lub na osiedlowym placu zabaw.

Pamiętaj, że każde spotkanie z kleszczem grozi boreliozą lub kleszczowym zapaleniem mózgu. Są to dwie najczęściej przenoszone przez kleszcze choroby zakaźne. Dlatego jeśli znajdziesz kleszcza na swoim ciele, usuń go w odpowiedni sposób i oddaj jak najszybciej do badania. Laboratoria w całej Polsce wykonują takie badania.

 

W przypadku zakażenia boreliozą jedną ze skuteczniejszych metod leczenia jest ozonoterapia, którą wykonujemy w Klinice Witaminowej. Więcej na ten temat można przeczytać tu ->https://klinikawitaminowa.pl/leczenie-boreliozy-ozonem/

30 % rabatu w dniach .01-15. 05 na terapie ozonem zapraszamy