dr Holy

Dietetyka

Dietetyka dr Holy Opole

Dietetyka.

Nauka medyczna o żywieniu człowieka zdrowego i chorego.

Często dietetyka mylona jest z technologią żywności. Dietetyka jest nauką medyczną, która wyspecjalizowała się w kierunku racjonalnego odżywiania człowieka chorego jak i zdrowego. Dietetyka zajmuje się oceną wpływu choroby na stan odżywienia pacjenta, oraz wpływu odżywiania na wyniki leczenia chorób.

Zadaniem dietetyka jest wspomaganie leczenia żywieniowego wielu chorób. Obecnie wyróżnia się ponad 80 różnych chorób wywoływanych przez stosowanie złej diety, należą do nich m.in. otyłość, choroby układu krążenia, niektóre choroby nowotworowe, cukrzyca insulino niezależna, próchnica zębów, czy osteoporoza.

Rozwój medycyny i nauki o żywieniu człowieka dostarczył niezbitych dowodów na to, że racjonalne prawidłowe żywienie jest najważniejszym czynnikiem zmniejszającym ryzyko rozwoju otyłości i przewlekłych chorób niezakaźnych i innych chorób żywieniowo zależnych.

Leczenie większości chorób wymaga  stosowania leczenia dietetycznego. Odpowiednio zbilansowane żywienie dostosowane do tempa przemian metabolicznych, wyrównujące niedobory składników odżywczych które zwiększą skuteczność leczenia farmakologicznego, zmniejszą ryzyko rozwoju powikłań (zakażeń układu oddychania i moczowego), skrócą czas hospitalizacji i rehabilitacji, by w końcowym efekcie zmniejszyć istotnie wydatki na ochronę zdrowia.

Dieta stanowi integralną część całego procesu leczenia. Dlatego też rola dietetyka ma podstawowe znaczenie w walce z epidemią otyłości i przewlekłymi chorobami niezakaźnymi.

Powszechnym stało się twierdzenie, że dietetyk zajmuje się przede wszystkim pomaganiem w utracie zbędnych kilogramów oraz w walce z nadwagą i otyłością. Nic bardziej mylnego!

Kompetencje dietetyka są o wiele szersze, dlatego zdecydowanie warto dokładniej im się przyjrzeć. Zacząć należy natomiast od informacji ogólnych, czyli od tego, czym dietetyk się zajmuje, w czym może nas wspierać i jak szeroki jest zakres jego umiejętności.

Dietetyka dr Holy Opole


Umów się na wizytę z naszą dietetyczką Edytą Kasprzyk 

EDYTA KASPRZYK

Dietetyka Opole