Elektrolity

Elektrolity dr Holy Opole

Elektrolity, zwłaszcza potas, wapń, magnez i sód zapewniają nam zdrowie i energię do ciężkiej pracy. Potas wraz z magnezem i wapniem sprawia, że nasz najważniejszy mięsień bije regularnie. Odgrywa on również bardzo ważną rolę w funkcjonowaniu układu nerwowego. Warunkuje prawidłową pracę mięśni, wpływając na sprawność ruchową. Potas pobudza także wydzielanie insuliny oraz uczestniczy w spalaniu węglowodanów i białek. Pierwiastek ten bierze też udział w dotlenianiu mózgu, dzięki czemu poprawia koncentracje. Stężenie potasu i magnezu jest ściśle ze sobą powiązane. Niedobór potasu ma bezpośredni wpływ na stężenie magnezu w naszym organizmie, upośledzając jego wchłanianie w nerkach i tym samym powodując jego niedobór. Stąd też niedobór potasu często współistnieje z niedoborem magnezu. Oba elektrolity wpływają na funkcjonowanie niemal wszystkich narządów w naszym organizmie.

Niedobór elektrolitów – objawy i skutki

Nieprawidłowy poziom elektrolitów może prowadzić do zaburzeń funkcjonowania organizmu. Ich utraty trudno jednak uniknąć. Dochodzi do niej m.in. przy wysokiej temperaturze – podczas upałów ciało się poci, a wraz z nim w organizmie ubywa elektrolitów. Ten sam mechanizm działa w przypadku wysiłku fizycznego – ciężkiej pracy czy intensywnego treningu. Elektrolity tracimy też w przebiegu infekcji wirusowych oraz innych chorób, którym towarzyszy gorączka. Ich niedobór może być także spowodowany wymiotami i biegunką. Obniżenie stężenia elektrolitów w organizmie jest również konsekwencją biegunki po alkoholu. Wśród pozostałych przyczyn niedoboru elektrolitów wymienia się rygorystyczną dietę, picie zbyt małej ilości płynów oraz zażywanie leków moczopędnych i przeczyszczających. 

Objawy

  • drżenie i skurcze mięśni,
  • obrzęki,
  • biegunki lub zaparcia,
  • nudności, bóle głowy,
  • senność, osłabienie i zmęczenie,
  • pogorszenie samopoczucia, podenerwowanie.

W Centrum Terapii Holistycznych szybko i skutecznie można uzupełnić niedobory elektrolitów i przywrócić prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

 

Warto jednak nie tylko wiedzieć, jak uzupełniać elektrolity, ale też jak uniknąć ich niedoboru. Trzeba pamiętać przede wszystkim dostarczaniu organizmowi odpowiedniej ilości płynów – zwłaszcza w trakcie upałów, choroby, biegunki czy podczas wysiłku. Przy bardzo wysokich temperaturach, w miarę możliwości, należy ograniczyć wysiłek fizyczny i treningi. Nie zaleca się także drastycznych zmian diety.

Elektrolity dr Holy Opole

KLINIKA WITAMINOWA OPOLE

FACEBOOK

https://drholy.pl/zwalczanie-kaca/