dr Holy

Detox ajurwedyjski – Etap III

ETAP TRZECI W PIGUŁCE

 

Rozpal energię i spal tłuszcz.

 

– GUGGUL. Zażywaj 500 miligramów każdego dnia rano i wieczorem. (W dalszej części rozdziału wyjaśnię, czy i kiedy powinieneś zwiększyć dawkę).

– PRZYPRAW SWOJE ŻYCIE Z CURRY PRZYGOTOWANIA. Rób świeżą porcję co miesiąc i dodawaj do dań, które gotujesz, albo mieszaj z wodą o ciepłej lub pokojowej temperaturze. Staraj się użyć co najmniej ½ do 1 łyżeczki dziennie – dodaj do potraw według własnego uznania. Możesz użyć więcej, do 3 łyżeczek dziennie, najlepiej dzieląc tę ilość między lunch i obiad. (Jeśli gustujesz w wytrawnych śniadaniach to i do nich możesz dodać swoje curry).

– WYPŁUCZ UKŁAD POKARMOWY IMBIREM. Imbirowe płukanie jelit to potężny stymulator trawienia. Wystarczy, że będziesz żuć specjalnie przygotowany kawałek świeżego imbiru razem z lunchem i obiadem. Jeśli doskwiera Ci nadmiar gazów, zaparcie i wzdęcia, zwiększ dawkę do dwóch lub trzech kawałków. Jeśli masz tendencję do zgagi, wysypek lub łatwo ulegasz podrażnieniom, rozważ przyjmowanie imbiru w formie suplementu i zażywaj 500 miligramów z lunchem i obiadem. Jeśli przez to poczujesz się zbytnio rozgrzany (czyli zauważysz częściej występującą zgagę, wysypki lub rozdrażnienie), to pomiń imbir, bo Ci nie służy.

– Kontynuuj nawyki z Etapu Pierwszego i Drugiego.

– Nie zniechęcaj się tym, że kroków jest coraz więcej. Każdy z nich zajmuje minuty, albo nawet sekundy i można robić po kilka naraz (na przykład brać suplementy) albo razem z posiłkami lub też w czasie wykonywania innych czynności ( jak popijanie herbaty). Lista może wyglądać na długą, ale kiedy te nawyki staną się częścią twojego życia, nie będziesz odnosił wrażenia, że zabierają dużo czasu.

– SZORUJ SKÓRĘ NA SUCHO przed porannym prysznicem. Teraz, kiedy detoks przyspieszy, szorowanie stanie się jeszcze ważniejsze, więc nie przestawaj!

– PIJ HERBATĘ. Nadal ją przyrządzaj i popijaj w ciągu dnia.

– ZAŻYWAJ TRIPHALĘ w takiej samej dawce jak do tej pory, chyba że bierzesz mniej niż 1000 miligramów. W takim wypadku może być dobry moment na zwiększenie dawki do 1000 miligramów na noc, bo jelito grube bardzo aktywnie pracuje w tym etapie i przydałoby mu się wsparcie.

– ZAŻYWAJ BŁONNIK co drugi dzień w tej samej dawce co do tej pory, chyba że jest to mniej niż 1 łyżeczka siemienia lnianego i 1 łyżeczka nasion babki płesznik. Jeśli tak, to może być dobry moment na zwiększenie dawki obu nasion do 1 łyżeczki, by ułatwić usuwanie toksyn.

– ZAŻYWAJ ASHWAGANDĘ. Kontynuuj zażywanie tej samej dawki co w Drugim Etapie, ale jeśli nadal doskwierają Ci zachcianki, zwiększ ją do 800 lub 1000 miligramów dwa razy dziennie.

– ZAŻYWAJ BRAHAMI. Podobnie jak z Ashwagandhą, dawka bez zmian. Możesz ją zwiększyć, jeśli nadal doskwierają ci zachcianki i otępienie. Możesz brać do 1000 miligramów dwa razy dziennie.

– PIJ SOK I BULION PRZYGOTOWANIA. Nie przestawaj ich pić, aby zwalczyć zachcianki i poprawić odżywienie organizmu. Jeśli na tym etapie objawy detoksykacji staną się bardziej dotkliwie, zacznij pić sok i bulion pięć razy w tygodniu. Możesz też pić bulion dwa razy dziennie. Im więcej będziesz miał składników odżywczych, tym łatwiejsza będzie detoksykacja.

– PROWADZ DZIENNIK ZACHCIANEK. Nadal notuj zachcianki, jeśli chcesz, możesz dodać notatki o tym, jak się czujesz, kiedy twoje ciało przechodzi przez proces usuwania głęboko zakorzenionej amy.

 

Książka na podstawie, której przekazywane są treści jest autorstwa DR KULREET CHAUDHARY.